IPB

DobrodoÜli ( Prijavi se | Registrujte se )

11 Strana V  1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> RIBOLOV
Sneki
post Oct 14 2004, 08:58 PM
Post #1

Zavisnik

Grupa: Članovi
Broj postova: 1.867
Pridru×io: 22-May 04
Član br.: 38

Ako nece niko da pocne evo ja cu iako nisam poseban ljubitelj ribolova :wink:

Dal volite ribariti,.. koju ribu volite loviti,.. dal idete na neko odredjeno mesto,... gde ribe padaju na mamac?

--------------------
zivot je procitan roman,samo sto se u romanu uvek mozes vratiti na prethodne stranice a u zivotu nikad na prosle dane...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
zeka
post Oct 14 2004, 10:59 PM
Post #2

Nema mu pomoći

Broj postova: 359
Pridru×io: 10-June 04
Član br.: 46

ajde da nastavim i kazem nesto kao uvod u ovu temu (mada bi bilo bolje da je bas tema) a i Nikoli sam rekao da cu danas nesto da napisem :wink:
Sneki me je preduhitrila sto mi je drago biggrin.gif :wink:
Evo da krenemo od nekih osnovnih stvari........ kao u skoli laugh.gif

Osnovna podela ribolova je na sportski i privredni ribolov. Sportski ribolov dalje mozemo grubo podeliti na: ribolov cekanjem i ribolov u pokretu. Svaki od ova dva nacina prilagodjava se priboru, vodi, vrsti ribe i drugim okolnostima koji na mestu ribolova vladaju. Lov ribe cekanjem moze biti dubinski ili uz pomoc plovka. Ako je dubinski (sa olovom na dnu), mamci su gotovo nepokretni ili veoma ogranicenog kretanja. U ovakvim slucajevima ni ribolovac nije u boljem polo┼żaju. Aktivnost mu je ogranicena na sedenje ili stajanje u ocekivanju da zadrhti vrh stapa ili zazvoni namontirano zovonce dok u medjuvremenu mozete da uzivate u posmatranju vode(reke, jezera...), ptica...tj prirode. Ribolov uz pomoc plovka je malo atraktivniji pogotovao ako se peca tako da mamac pliva nizvodno zajedno sa plovkom. Onda su ruke u pokretu i stalno se nesto desava.
Lov ribe pokretom podrazumeva varalicarenje i musicarenje. Ovi nacini ribolova se smatraju pravim sportskim ribolovom, zato sto covek mora nadmudriti ribu sa parcetom metala, plastike, pera... Pri tom je ribolovac stalno u pokretu rekreirajuci se u prirodi. Uspesi ribolova vestackim mamcima su cesto slabiji nego prirodnim mamcima, ali je zadovoljstvo mnogo vece.
Dosta je za uvod ...... sto je krace vise ljudi ce da procita smile.gif

--------------------
"postoje cipele koje ljubav nosi i njen je dolazak tajna"
+Quote Post
Sneak
post Oct 15 2004, 02:00 PM
Post #3

Nema mu pomoći

Broj postova: 327
Pridru×io: 6-June 04
Član br.: 43

Ajde majstori da vas cujem ... koja je bolja?
Ova...
IPB Image
ili ova...
IPB Image

Pri kupovini ma┼íinice obratite pa┼żnju na slede├Že:

Kvalitet ko├Ęnice
Vrsta materijala ku├Ži┼íta i ┼ípulne
Da li i koliko ima le┼żajeva
Vrsta prenosa (pu┼żni ili tanjirasti)
Da li ima ┼ípulnu za daleke izba├Ęaje
Da li ima "borbenu ko├Ęnicu"
Od ├Ęega je i da li se obr├Že vo├░ica strune
Dizajn i ima li rezervnu špulnu

Kakva je to kocnica i zasto ona sluzi...?

--------------------
IPB Image
IPB Image
+Quote Post
Tasha
post Oct 15 2004, 02:40 PM
Post #4

Zavisnik

Grupa: Admins
Broj postova: 9.610
Pridru×io: 10-February 04
Član br.: 7

Moj dragi obicno najbolji ulov ima na dva stapa stara skoro kao on, masinica je ona "chegrtaljka" kako je ja zovem, nikakve posebne borbene kocnice na njoj nema, kuciste joj je jadno, cak me nebi zacudilo da i koji lezaj fali na masinici, a opet radi i kazem kao po nekom pravilu uvek na taj stap mu dodje najbolji ulov...

Klinci obozavaju da idu na vodu, vole da pecaju na plovak i hvataju kedere, tako da cesto odemo porodicno na pecanje, provedemo dan pored reke, i uzivamo u prirodi...

--------------------
IPB Slika
+Quote Post
zeka
post Oct 15 2004, 04:09 PM
Post #5

Nema mu pomoći

pa ti stari stapovi i masinice su za sada neprevazidjeni
masinice imaju po jedan lager (lezaj) ali pravi smile.gif
neke novije imaju i 11 ali pitanje je kakvog su kvaliteta, ne treba ocekivati da kupovinom nove masinice ona dozivi starost kao masinica Tasinog dragog smile.gif . Vise se takve ne prave bez obzira na cenu, a sad ako idete na pecanje 2-3 puta godisnje..... pa trajace vam oko 500 godina ali vodite racuna sta radite s nom da bi joj produzili radni vek na 600-700 godina :wink: .......naravno salim se
I zbog svega recenog cegrtaljke u ruke i vozi smile.gif :wink:

--------------------
+Quote Post
zeka
post Oct 15 2004, 04:46 PM
Post #6

Nema mu pomoći

umalo da zaboravim da ostavim neka pravila koja bi trebalo da se znaju pre nego sto se krene u "voznju" cegrtaljkom :wink:

- Obalu ostavi uvek cistu. Ne ostavljaj iza sebe smece, papire i druge otpatke

- Pocisti otpatke koje si zatekao. Sve spremi u kesu i baci u najblizu kantu ili odnesi kuci i baci

- Ne stvaraj buku na ribolovnom mestu, smeta i ribi i drugim ribolovcima

- Uvek zatrazi dopustenje od starijeg ribara za ribolov u njegovoj blizini

- Pazljivo rukuj priborom i ne prebacuj svojim preko tudjeg

- Nikad ne zabacuj preblizu ribolovca koji ceka ribu

- Ne postoje moja i tvoja ribolovna mesta. Potrudi se da rano ustanes i
dodes pre drugih na mesto koje si sam pripremio primamljivanjem za
ribolov ili na koje nejcesce dolazis

- Ukoliko te neko preduhitri, smesti se na drugu ribolovnu poziciju

- U prolazu do ribolovnog mesta uvek pozdravi ribare na koje nailazis

- Ne lupaj po vodi

- [u][b]Vratite u vodu ribu koja je ispod mere!!!

- Spremi kompletan pribor ( sve što ti je potrebno ) pre pecanja, ne dozvoli da trazis od kolege da ti pozajmi jednu udicu, olovo i sl.

- Ako ti neko dete zatrazi udicu daj mu, to su ipak nasi naslednici.

- Ne savetuj nikoga, ne nameci svoje misljenje ako ti savet i misljenje niko nije trazio.

ovo moze da se nazove i [size=18]BONTON NA VODI :wink:

ps. ako sam nesto izostavio slobodno dodajte :wink:

--------------------
+Quote Post
Sneak
post Oct 15 2004, 05:59 PM
Post #7

Nema mu pomoći

Obalu ostavi uvek cistu. Ne ostavljaj iza sebe smece, papire i druge otpatke

- Pocisti otpatke koje si zatekao. Sve spremi u kesu i baci u najblizu kantu ili odnesi kuci i baci - pa jel da ja izigravam smecara tamo laugh.gif sto ja bacim to cu da pokupim ali da kupim sto drugi bacaju... :shock: :wink:

--------------------
IPB Image
IPB Image
+Quote Post
Djole
post Oct 15 2004, 10:54 PM
Post #8

Zavisnik

Broj postova: 3.369
Pridru×io: 3-May 04
Član br.: 35

Sezona lova stuke je u jeku. Svi imamo kakve-takve uspehe, neko vece, neko manje. Svakako, majstor varalicarenja "Sumo" je covek od koga svi mozemo puno da naucimo, a zasto i nebi? Prenosim vam par njegovih iskustava...

KRUPNA ŠTUKA - BEZ PANIKE

Citajuci mnoge tekstove o lovu štuke varalicom, nikada do sada nisam naišao na nešto slicno redovima koji slede. Kako se boriti i bukvalno izboriti sa svakom krupnom štukom, od momenta napada pa do vadenja iz vode probacu da vam iz svog bogatog iskustva odgovorim.

IPB Image

Prvi savet pre svega je da pratite va┼íu varalicu. Kada se peca na bistrijim vodama, plicim barama i kanalima, ribolovac je vrlo cesto u stanju da prati celokupan rad varalice, od momenta njenog pada u vodu pa sve do vadenja ve┼ítackog mamca. Mnogo puta mi se desi da vidim sam napad ┼ítuke, koji je meni i jedan od najdra┼żih momenata. Mada, do sada sam se stvarno puno puta uverio da napade i pracenje varalice od strane manjih ┼ítuka jednostavno vidite u celosti, ali kod onih velikih sve se vrlo cesto i prebrzo desi. Najce┼íce uspem da vidim ogromnu senku i velika usta i to je to, pracenja i slicno do sada nisam imao. Udarac na varalicu je munjevit i sna┼żan. Nije preterivanje da krupna ┼ítuka mo┼że izbiti ribolovcu ┼ítap iz ruke ÔÇô to se de┼íava kada niste dovoljno skoncentrisani i kada se ┼ítap ne dr┼żi pravilno. Svaki ribolovac posle ovakvog napada udara onako instinktivno jaku kontru. Udaram je i ja, iako je uglavnom nepotrebna, jer sam do sada primetio da u najvecem broju slucajeva varalica ostaje duboko u celjustima grabljivice. Posle kontre, riba krece u divljanje. Pricam o ┼ítukama koje lovim u prolece, tokom leta i jeseni. One su tada izuzetno jake i agresivne. Takode, sasvim je sigurno da se na vecini na┼íih napadnutih voda krupna ┼ítuka vec sretala sa varalicom ili ┼żivom ribicom i iz tih duela sa ribolovcima izlazila kao pobednik. Dakle imamo borbu sa jakim i agresivnim protivnikom kome nije strano be┼żanje sa udice. Iako nije tako cest slucaj, neposredno posle kontre mo┼że se desiti da ┼ítuka iskoci cela iz vode. Tada mo┼że spasti sa udice ako nije dobro zakacena ili ribolovac ne odreaguje kako treba. U takvim situacijama, prvo je naglo cimnem ┼ítapom i vrh ┼ítapa spu┼ítam na dole ne dozvoljavajuci joj pri tom da ponovo iskoci. Kako rekoh, iskakanje cele ribe je redak slucaj, ali zato njeno divljanje i izbacivanje glave je redovna pojava. Tada imate definitivnu potvrdu da li ce vam riba spasti ili ce biti va┼ía. Da ne budem nejasan, odmah posle kontre i ┼ítukinog izbacivanja i mlataranja glave gledam gde je varalica. Ukoliko je duboko u ustima ili viri iz ugla donje vilice, ta ┼ítuka je sasvim sigurno moja i male su ┼íanse da se otkaci. Tada se cak i opu┼ítim i pu┼ítam je u┼żivajuci u njenim begovima i mlataranjem glave. Smraci mi se pred ocima kada vidim da varalica viri iz ruba gornje vilice ili negde sa strane, jer tada postoji znatno veca mogucnost da riba spadne.

IPB Image

U zavisnosti od velicine vode i samog mesta, zavise i begovi ┼ítuke, a svako mesto je razlicito i nekada je raspored prepreka na na┼íoj a nekada na strani zakacene ┼ítuke. Ona mo┼że poku┼íavati da be┼żi pravo, zatim levo pa odmah desno ili obrnuto, ili cak pravo prema vama. Kada ide prema vama, brzo namotajte vi┼íak najlona kako se zbog opu┼ítenosti ne bi izvukla varalica, ali budite spremni da otpustite ┬Ş┬Şborbenu kocnicu┬Ş┬Ş, dril ili otvorite preklopnik ┼ípulne, jer kada se ┼ítuka zaleti prema vama, pa naglo krene levo ili pravo a vi imate kratko odstojanje od nje do vrha ┼ítapa, tada mo┼że puci lo┼íije vezan cvor ili stariji mnonofil ili cak struna manjeg precnika. Odavno ne pecam sa ┼áimano modelima koji imaju odlicne borbene kocnice, dril dr┼żim prilicno zategnut, a takve situacije re┼íavam otvaranjem preklopnika i otpu┼ítanjem 1 do 3 metra monofila. Mnogo toga odradim ┼ítapom, iako je rec o pravom 80 gramcu, prilicno se savija kada imam komade krupnije od 3 kilograma. Kvalitetan ┼ítap optimalne du┼żine re┼íava gotovo sve situacije i omogucava nam potpunu kotrolu zakacene ribe. Njime ne dozvoljavamo njene begove ka kr┼íu, travi, lokvanjima i drugim preprekama. Iako volim brze 80 gramce, za kolege sa slabijim ┼żivcima bi preporucio polu ili prave parabolicne ┼ítapove. Tokom 1996. godine sam cele sezone pecao na legendarni Ugly Stik i nisam imao ni jednu izgubljenu ribu i pored najneobicnijih mesta gde se udica ubola. Iako ovakvi modeli po podeli ne spadaju u varalicarske ┼ítapove, slobodno mo┼żete pecati sa njima.

IPB Image

Iako se ┼ítuka mo┼że bukvalno izglisirati sa robusnijim priborom, to nikada nisam radio, a svaki komad u rasponu od 3 do 6 kilograma je pravi protivnik svakom sportskom ribolovcu. Ne ┼żurite prilikom borbe, polako je zamarajte ako vam uslovi dozvoljavaju. Kuku nisam nikada nosio niti imam nameru. Na nepristupacnijim terenima (visoka obala, trska, ni┼żi mostovi i sl.), ribe do 2 kg vadim snagom ┼ítapa napolje, a vece ribe dovlacim na najpogodnije mesto na obali, polako se saginjem, ┼ítap i dalje dr┼żim u desnoj ruci, isko┼íavam ga a levom rukom ribu prihvatam ili pod ┼íkrge ili za oci. Ukoliko vam pritrci neki kolega i poku┼ía da vam pomogne, ka┼żite mu da se nikako ne hvata za najlon i tako vadi ribu. Najsigurnija su dva opisana nacina, posebno onaj za oci, jer se riba tada umiri. Kada je ┼ítuka na suvom, odmaknite se koji metar ili desetak metara od vode i tek tada je otkacinjite. Nisam jednom gledao kako se vec zamorena i izvadena ┼ítuka sa suvog ponovo na┼íla u vodi. I sa ulovljenom ┼ítukom budite oprezni. Iako sam uhvatio na stotine ┼ítuka raznih velicina, poslednja kapitalka mi se prilicno osvetila. Dok sam pozirao pred objektivom, slucajno sam se ubo u jagodicu levog palca i to na jedan veliki zub u donjoj vilici. Nisam isprao ranu racunajuci da je to obicna rupica i ni┼íta vi┼íe. Dva dana kasnije, snosio sam ozbiljne posledice svoje neodgovornosti, jer sam zaradio ozbiljnu upalu palca i pet prilicno neprijathih inekcija.

--------------------
IPB Slika

IPB Slika IPB Slika IPB SlikaIPB Slika
+Quote Post
Djole
post Oct 15 2004, 11:04 PM
Post #9

Zavisnik

SMUDJ NA KANALIMA

Populacija smudja u kanalima pancevackog rita je prilicno brojna. Ovu cinjenicu ni danas mnogi ne mogu da prihvate i misle da je to prosto nemoguce. Medutim, smudj je itekako brojan u gotovo svim kanalima koji cine zalivni sistem rita. Stalno ubacivanje vode iz Tamiša i Dunava, nedostatak rešetki na pojedinim pumpama i gotovo nikakav pritisak ribolovaca dovodi do toga da i pored stalnog krivolova, imamo brojnu populaciju smudja.

IPB Image

Smudj se na vecini kanala lovi sasvim slucajno. Najvi┼íe ga ubedljivo love oni koji pecaju ┼ítuku na kedera. U kasnu jesen, nisu retki komadi veci od 2 kilograma. Naravno, de┼íava se da ribolovac bude iznenaden onim ┼íto ima na udici, pa se desi da gotovo zamoreni smud ipak uspe da se otkaci sa udice. Kolege koje varalicare ┼ítuku, svedoci su cestih smudjevih napada, bilo na leptir, vobler ili neku drugu varalicu. Dakle, vrlo je retko, da ne ka┼żem nemoguce naici na varalicara koji u ritu ciljano lovi smudja. Nisam ni ja obracao pa┼żnju do pre par godina, znao sam da ga ima, sporadicno sam ga lovio, ali nije me privlacilo da ba┼í sad smudja ganjam po kanalu. Medutim, ucestali udarci na jednoj meni jako omiljenoj vodi su me naterali da ciljano lovim smudja. Lov smudja na kanalu nije toliko te┼żak. Cak vam ni upredena struna ne treba. Sa monofilom se mo┼że sve odraditi. Najva┼żnije je da ste na vodi u samo svitanje ili sumrak i da kanal nije toliko obrastao vodenom vegetacijom. Ne preporucujem ┼ítapove tb. 40 gr, jer su cesti udarci krupnih ┼ítuka. Dakle, 60 gramac je sasvim dovoljan, najlon od 0,25 do 0,30 i odredena varalica. Koja? Pitace se neko.
Prvog smudja na kanalima sam ulovio na Rapalinu glavinjaru Ratlin rap, dekor gold pre tacno deset godina. Posle toga, ulove sam imao na leptire poput mepsovog longa ili Draga. Kada sam se ba┼í namerio da lovim samo smudja, odabrao sam plivajuce pacice u velicinama 4 i 5, a od nedavno sam kutiju dopunio i sa ┬Ş┬Ş┼íesticom┬Ş┬Ş, zatim Rapaline Shalow runnere od 5 do 9 cm i razne silikonce. Iako je izbor silikona kod nas ogroman, nekako najvi┼íe volim Orkine i ┼íedove i tvistere i naravno model tvister ┼íed. Pro┼íle godine sam nabavio i nove Stormove silikonce od 7 i 9 cm iz serije Wild eye. Sve nabrojane varalice kao i mnoge druge su lovne, nekada je samo stvar licnog ukusa i iskustva ribolovca. Kada pecate smuda na kanalu, imajte u vidu da ta populacija ribe sasvim sigurno nije nikada videla vecinu varalica, tako da vam je mnogo bitnije da ste na pravom mestu u pravo vreme nego koju varalicu bacate.
Tehnika ÔÇô verujte da nije ni┼íta komplikovano. Kanali u ritu nemaju neku posebnu konfiguraciju i pribli┼żno su iste dubine. Smudj je tu, nekada uz obalu, nekada pored granja, ali na kanalima nema odseka, kamenjara i slicnih prepreka. Dakle, pretra┼żujte varalicom sva mesta koja mo┼żete, potpuno isto kao kada pecate ┼ítuku, samo ┼íto ste na vodi ili dok jo┼í svice ili posle zalaska sunca. Va┼żna napomena je i ova ÔÇô svi kanali imaju i brojnu populaciju ┼ítuka, tako da bi trebalo da stavljate ili sajlicu ili neki predvez poput onih koji imaju spolja kevlar a unutra celicne niti. Smudju to ne smeta, jer sam i prvog kao i sve druge ulovio sa sve sajlicom. Zakaceni smudj je dostojan borac i pru┼żice vam sigurno uzbudljivu borbu. Iako se na kanalima ne hvataju komadi veci od 3 kilograma, vec primerci od 1 do 2 kg i oni se jako lepo bore. Ne ka┼żem da krupnijih komada nema u kanalima, ali to su vec prepredeni ┬Ş┬Ş macani┬Ş┬Ş koji su navikli na broje ribolovce koji svakodnevno pecaju belu ribu, jako su oprezni i kasno izlaze da love . Znam nekoliko mesta koja kriju takve komade, ali njih cu potra┼żiti na jesen pred pocetak zime. Mada, to je vec tema za jedan novi tekst.

--------------------
IPB Slika

+Quote Post
Djole
post Oct 15 2004, 11:08 PM
Post #10

Zavisnik

60 ILI 80 GRAMAC ?

Veliki broj kolega varalicara je cesto u velikoj dilemi kada treba da kupi novi ┼ítap. Oko du┼żine i nije toliki problem, jer nju odreduju najce┼íca mesta i tipovi voda na kojima ribolovac ima najvi┼íe izlazaka, oko marke i modela na┼żalost nema problema, jer na nju utice dubina d┼żepa a najveci problem je sigurno pravilno odabiranje te┼żine bacanja ┼ítapa. Za iskusne kolege to nije problem, a mnogi zahvaljujuci svojim zapa┼żanjima ili poznavanju iskusnih kolega vec godinama pecaju na pravilno odabrane ┼ítapove gde je sve dobro ukomponovano - i marka i model i du┼żina i te┼żina bacanja. Medutim, mnogi varalicari kada napokon skupe dovoljno novca za ┼żeljeni model prosto se nadu u dilemi - kupiti ┼ítap te┼żine 30-60 ili 40-80 gr?

Da krenemo redom, ovaj izbor te┼żina ┼ítapova sam uzeo ba┼í iz razloga ┼íto najvi┼íe na┼íih kolega peca ┼ítuku, smuda i bucova a i ostali ribolovci koji love na salmonidnim vodama pecaju na slicne ili ┼ítapove sa istom te┼żinom bacanja (naravno da ovde ne mislim na veliku vecinu mladicara), a i kada se statisticki saberu podaci, najvi┼íe ┼ítapova se proda u ovoj ,,grama┼żi''. Takode ┼żelim da ,nacnem' ovu temu iz dva razloga ÔÇô prvi je zato ┼íto imam dovoljno iskustva sa raznih voda sa ovakvim ┼ítapovima, a i ne ┼żelim da pi┼íem o drugim ┼ítapovima manje ili vece te┼żine bacanja jer nemam dovoljno iskustva. Drugi je prost- pa ukusi su razliciti i voleo bi da procitam jo┼í neki tekst na ovu temu i vidim drugacije stavove kolega sa drugih ili slicnih voda.

IPB Image

Odabrati univerzalan ┼ítap, ┼ítap cija te┼żina bacanja mo┼że da pokrije ┼íto vi┼íe razlicitih nacina pecanja kao i vrsta riba je vrlo te┼żak posao. To nam je i neminovnost, na┼żalost surova, jer svaki prosecan Srbin ima vrlo malu plate┼żnu moc i trudi se i dalje (samo se pitam dokle?) da sa jednim udarcem ubije ┼íto vi┼íe muva. Skoro isti problem imaju i kolege lovci, a to je kada treba da se odabere univerzalan karabin ÔÇô da sa jednim mo┼że da se lovi ┼íto vi┼íe vrsta divljaci. Upravo za svakog ribolovca izbor ┼ítapa te┼żine bacanja 30-60 ili 40-80 grama je najbolje re┼íenje, ali i najveca dilema. Kao prvo mnogi ribolovci ne znaju da su kod raznih proizvodaca ┼ítapova te oznake sa te┼żinom prilicno konfuzne i da mnogi modeli i poznatih firmi jednostavno su slabiji ili jaci nego ┼íto stvarno pi┼íe na ┼ítapu. Setimo se samo onog Ketnerovog ,,Prince Spina'' recimo postojao je model na kome je ako se dobro secam pisalo 20-70 gr, a ┼ítap nije bio ni 40 gramac! Mnogi Sportex modeli u su jaci nego ┼íto pi┼íe ili su stvarno pravi predstavnici u svojoj klasi te┼żina bacanja. Kod ┼áimanovih modela je slicna situacija ili su ne┼íto jaci ili je to ┼íto pi┼íe na njima tacno, ABU-ove modele i da ne pominjemo, iako sam drmao i pomalo pecao na vecinu ┼ítapova koje su oni pravili, ne secam se da je i bilo koji model bio slabiji ÔÇô svi su bili pomalo jaci od onoga ┼íto je pisalo kao te┼żina bacanja. One modele i vrlo poznatih firmi koji su nekada i drasticno slabiji nego ┼íto bi trebalo da budu necu da pominjem, jer ne bi imao dovoljno prostora! Ako su ribolovci u nedoumici da li je njihov model jaci ili slabiji neka recimo probaju da bacaju te┼żu ka┼íiku (recimo efcet) od 22 gr sa svojim 60 gramcem ili neki teret do 30-35 gr sa 80 gramcem i videce kakav ┼ítap imaju u rukama, neki modeli ovakve terete zabacuju sa lakocom, neki se ,,ba┼í muce'' a neki mogu lako da postanu i ,,trodelci''. Ono ┼íto je osnovno prilikom kupovine ┼ítapa, pored dubine d┼żepa, licnog ukusa, le┼żanja u ruci je i sigurno krajnji deo i vrh ┼ítapa! Kada je isuvi┼íe tanak bez obzira na sve moguce tehnologije i nove materijale i kada mu je krajnji deo tanak onda vrlo cesto taj ┼ítap nema deklarisanu te┼żinu bacanja. Moja iskustva su pomalo neobicna, jer vrlo dugo sam pecao sa ┼ítapom te┼żine 30-60 gr i zamerao svojim drugarima ┼íto koriste 80 gramce. Ali desilo se mi se da je u izbacaju moj prelepi SUMO 60 gramac i posle drugog krpljenja postao ,,trodelac'' i to na novom trecem mestu, a naruceni gornji deo nikako da stigne iz Po┼żege + sezona u punom jeku, tako da sam prosto bio primoran da pecam na ┼ítap iste marke samo te┼żine bacanja od 40-80 gr. Takode imao sam prilike da pecam na mnogo vi┼íe razlicitih voda i imam i vi┼íe nego solidne ulove a moram da priznam da mnoge ne bih ostvario da sam imao slabiji ┼ítap i zbog velicine riba i zbog mesta na kojima sam pecao. Recimo da sam na Vrbasu na jednom mestu (visoka, podlokana obala ) imao jedno kidanje varalice (zbog granja) kao i jedno otkacinjanje ┼ítuke za koju sam mislio da ima bar 4 kilograma. Medutim po┼íto se pucanje ┼ítapa desilo upravo u Bosni kada sam kod sebe imao oba ┼ítapa, istu ┼ítuku sam uhvatio par dana kasnije sa 80 gramcem, cak mi je i ,,vratila'' ka┼íiku kojom sam je sa spoljne stane glave zakacio prethodnog puta- a te┼żila je oko 2 kg. Jednostavno duboka i brza voda, visoka obala i dosta granja ne dozvoljavaju kori┼ícenje slabijeg pribora. Da ne govorim od decembarskim smudevima ÔÇô oba ulovljena na Dunavu sa obale na poprilicno nezgodnom terenu.

IPB Image

Sad neko ce reci da peca sa slabijim ┼ítapom upravo da bi u┼żivao u borbi sa ribom ÔÇô sla┼żem se u potpunosti sa takvim kolegama, ali tako ne┼íto je izvodljivo samo na cistim (mislim na komercijalne i dobro cuvane vode) vodama, jer su ostali reviri gde nema granja i drugih prepreka odavno ,,oci┼íceni'' od ribe. Znamo da je danas sve te┼że uhvatiti pristojnu ribu koja kada se napokon i nade na udici treba da zbri┼íe zato ┼íto je teren te┼żak a mi jednostavno ne mo┼żemo da je kontroli┼íemo zato ┼íto nemamo adekvatan ┼ítap. Ili kada zakacimo varalicu i grana samo ┼íto se ne otkine ili krene iz mulja prema nama, a mi ne mo┼żemo da povucemo jo┼í samo malo- zato ┼íto je ┼ítap preotperecen. Onog dana kada na svakom cistom kanalu u pancevackom ritu bude bilo moguce uloviti ┼ítuku te┼żu od 500 gr, pecacu ih ne 60 gramcem nego 40 gramcem i to sa nekim malim ┼áimanom koji ima onu itekako upotrebljivu ,,borbenu kocnicu'' i u┼żivati do mile volje. Zato ┼íto na taj dan moram(o) da cekamo jo┼í dosta dugo i zato ┼íto nemam camac pecacu na 80 gramac. Svaki ozbiljniji voblera┼í-smudaro┼í koristi ovakav ┼ítap i od takvih kolega se mo┼że cuti komentar ÔÇô treba mi ba┼í takav ┼ítap, zato ┼íto mugu da ga ,,ukucam'' u dubini.

Moj drugar Zoca Kovac se sit napecao smudeva do 7kg i somova do 8 kg i to na ┼áimano Perfektion 60 gramac ali on njih stalno peca iz camca na skoro idealnom mestu, ali kad ima jak udarac zategne i kako ka┼że ÔÇô cekam ga dok ne krene da bi poceli da se nadvlacimo. Zato ┼íto nekada mora da poprilicno ceka dok izvuce kapitalca(e) razmi┼ílja o kupovini jaceg ┼ítapa. Takode neko ce reci da je 80 gramac prejak za ,,neke stvari'' a slab za neke druge namene, ali moje je mi┼íljenje da su ┼ítapovi ove te┼żine najuniverzalniji i najprimenjiviji za sigurno najbrojniju grupu ribolovaca ÔÇô one koji najvi┼íe love ┼ítuku i smuda. Izbor te┼żine bacanja ┼ítapa ipak zavisi od mnogih cinilaca, a vi po┼ítovane kolege ribolovci nemojte cekati da dodjete u situaciju da zbog neadekvatno odabranog pribora izgubite krupnu ribu. Takode svi oni koji su pobornici lak┼íih ┼ítapova (priznajem, bio i ja nekad medu njima) ce promeniti mi┼íljenje upravo kada budu do┼żiveli tako ne┼íto. Vi koji ste neodlucni ipak kupite jaci ┼ítap, za┼íto i Vama da se tako ne┼íto desi?

--------------------
IPB Slika

+Quote Post
Djole
post Oct 15 2004, 11:12 PM
Post #11

Zavisnik

KAKO ODABRATI NAJLON ZA PECANJE

Kako odabrati najlon za pecanje ?
Tokom svoje pocetnice karijere, jedna od dilema bio je odabir kvalitetnog najlona. Naravno, pre 15 ak godina osim legendarne Zlatne kornjace, Damovih i Silstarovih modela tesko da se moglo drugo nesto kupiti i naravno greske su bile skoro iskljucene. Danas je situacija drugacija ÔÇô i najlosije snabdevena radnja u Beogradu ima bar 20 razlicitih vrsta monofila.
Zvucna i manje zvucna imena, sarene etikete i razne fluo boje prosto zbunjuju i iskusne ribolovce. Posebna caka je i u tome da se odredeni monofili prave samo jednu ili dve sezone i da ih posle toga uopste nema na trzistu.
Takode, nije redak slucaj da se isti monofil prodaje pod razlicitim imenima i da na etiketama pisu potpuno razlicite zemlje proizvodnje. Ribolovac nece mnogo pogresiti, jer je uglavnom rec o kvalitetnim monofilima masovne produkcije. Da nase kolege ne bi vise dovodio u nedoumicu, navescu neka svoja pravila koja mi znatno pomazu prilikom kupovine monofila za novu sezonu.
Kupujte najlone koji su svezi, odnosno one za koje znate da su tek uvezeni. Nikako ne treba uzimati spulne sa bledim etiketama. Tada je obicno rec o spulnama koje ko zna koliko stoje u magacinima, a cesto su i na obicnim tezgama, gde su pod direktnim uticajem sunca, cije zracenje moze itekako smanjiti nosivost. Kupovina novog monofila sa novim zvucnim imenom nije uvek garancija kvaliteta. I dan danas se secam 1996. godine kada sam kupio monofil Dam Cerapid. Posebno je bio reklamiran jer navodno zbog svoje posebne hemijske strukture kroz sprovodnike izlece skoro pravolinijski. Kakva je to prevara bila ÔÇô to je bio monofil koji mi se do sada sigurno najbrze i najvise federisao! Mada moram da priznam u poslednje vreme, retki su novi modeli ili marke monofila koji imaju takve mane. Jos jedan bitan podatak za ribolovce je i ovaj ÔÇô nase trziste svake godine pokusavaju da osvoje firme koje su nama uglavnom nepoznate, ali su u svetu itekako cenjene po kvalitetu. Klasican sistem za neko novo trziste gde prvo idu sa znatno nizim cenama kako bi se ljudi navikli na te proizvode nasem ribolovcu moze samo da koristi. Zvuci neverovatno, ali prosle godine sam kupio meni do tada potpuno nepoznat varalicarski (spin) monofil firme Robinsnon, a na spulni je bilo napisano i Mitcubishi. Cena je bila stvarno smesna ÔÇô manje od 150 dinara. Bas danas krajem marta sam gledao isti taj monofil za koji mi prodavac odgovorno tvrdi da stalno stizu nove spulne, po jos nizoj ceni od oko 100-110 dinara! Prosto neverovatno, a stvarno je rec o odlicnom monofilu.

IPB Image

Ne nasedajte na veliku nosivost koja se reklamira! Nedavno sam u jednom svetski poznatom magazinu za varalicare citao tekst o testiranju raznih monofila. Radili su to sa proverenom vagom. Rezultat je bio porazavajuci. Recimo monofili koji su reklamirani da nose 10 ili vise kilograma pucali su na tezinama od 5-6 kilograma. Realna nosivost monofila 0,30 mm se krece izmedu 6 i 8 kg, a za 0,25 je 5 kg sasvim dobra nosivost. Riba vam nikad nece pokidati najlon ako ste dobro vezali cvor. A i kolike stuke, smudeve ili bucove prosecno hvatate? Ukoliko je nekome opravdanje da uzima vecu nosivost zbog spasavanja varalica, tu se mnogi varaju. Kada se udice zakucaju u trsku ili neku drugu prepreku ÔÇô tu obicno spasa nema, a sto je monofil jaci duze cete cimati i gubiti zivce! Za spasavanje varalica koristite posebne sprave koje su odavno namenjene upravo za takve stvari ili pecajte na strunu.

--------------------
IPB Slika

+Quote Post
zeka
post Oct 16 2004, 08:41 PM
Post #12

Nema mu pomoći

[size=18]RESPEKT
:klatsch_2: :klatsch_2: :klatsch_2:

ajde ljudi procitaj te ovo pa da cujem kometare i naravno pitanja smile.gif

--------------------
+Quote Post
zeka
post Oct 17 2004, 01:05 AM
Post #13

Nema mu pomoći

RIBOLOV je jedan divan sport sto se moze videti i na slici
na kojoj su dve moje najbolje drugarice biggrin.gif .......jeste da imaju profesionalnu opremu (dobar stap, masinicu, najlon....citaj o tome u predhodnim postovima) ali.....
izgleda da je u pitanju veliki komad cim ne mogu lako da se izbore ...... :oops: ..... veruj te mi na rec......uspele su!!! laugh.gif

IPB Image

ps. one su me ucile prvim ribolovackim koracima :oops:
sta mislite ko ih je slikao? laugh.gif

--------------------
+Quote Post
Sneak
post Oct 17 2004, 01:56 AM
Post #14

Nema mu pomoći

Pa zeko zavidim ti na tako lepom drustvu.Kad cemo zajedno da idemo na pecanje obecao si mi prije ... :wink: laugh.gif

--------------------
IPB Image
IPB Image
+Quote Post
Djole
post Oct 17 2004, 02:37 AM
Post #15

Zavisnik

E Zeko, ova ti para vredi! Nikola nije znao sta mi planiramo da pisemo i obradjujemo pod temom "Ribolov". Kad vidi ovo nece se mnogo razmisljati oko otvaranja nove teme! tongue.gif

--------------------
IPB Slika

+Quote Post
Tanjche
post Oct 17 2004, 06:16 AM
Post #16

Nema mu pomoći

Broj postova: 385
Pridru×io: 10-February 04
Član br.: 5

Mislim da ce se i Nidzo dobrovoljno prijaviti kod ovih 'instruktorica" na dodatne chasove iz ribolova smile.gif

--------------------
Cmokic :*
+Quote Post
Tigar
post Oct 17 2004, 11:15 AM
Post #17

Zavisnik

Grupa: čudna stvorenja
Broj postova: 2.245
Pridru×io: 9-February 04
Član br.: 2

tongue.gif mala otkad ti mislis? :wink:
Nego kad pocinje ta nastava? tongue.gif

--------------------
Najopasnije zensko oruzje je jezik!.... Naoruzane su do zuba.
+Quote Post
anakonda
post Oct 17 2004, 09:10 PM
Post #18

Zavisnik

Broj postova: 546
Pridru×io: 21-May 04
Član br.: 36

O kako je Djole skroman...kao pise o tamo nekom majstoru varalicarenja,a ne hvali se kakvu i koliku "ribu" je on jednom upecao na varalicu! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
KO RESKIRA - PROFITIRA, A KO NE - JOK!
+Quote Post
Djole
post Oct 17 2004, 10:01 PM
Post #19

Zavisnik

QUOTE(anakonda)
O kako je Djole skroman...kao pise o tamo nekom majstoru varalicarenja,a ne hvali se kakvu i koliku \"ribu\" je on jednom upecao na varalicu! laugh.gif  :lol:  :lol:

E cuj ribu, sominu!!!

--------------------
IPB Slika

+Quote Post
anakonda
post Oct 17 2004, 10:12 PM
Post #20

Zavisnik

Broj postova: 546
Pridru×io: 21-May 04
Član br.: 36

Evo ja cu vam ispricati kako je to bilo:
Imali smo mozda oko 6-7 godina.Kampovali smo na Srebrnom jezeru,i kao veliki pecarosi isli smo sami na pecanje.Ja sam pecala na plovak a Djole je "varalicario".U jednom momentu ja sam stajala djoletu iza ledja i namestala malog crvica na udicu,a on je i dalje "varalicario",kad mene "nesto"povuce za ruku!Naravno to nesto je bio suntavi Djole koji je dok je zabacivao trokrakom varalicom upecao mene za nadlakticu,ali ni to mu nije bilo dovoljno!Posto je inace vrlo bistar-mislio je da je varalicu zakacio za neku granu iza njega pa je vukao,vukaoi vukao dok ja nisam pocela da se derem!!!!Da vam nebi dalje objasnjavala,uglavnom ja sam zavrsola u kod lekara sa sve trokrakom udicom u ruci,ranu su mi lepo ocistili i previli, a sto mi je tada bilo najdraze,varalicu su morali da iseku da bi mi je izvukli iz ruke i BACILI SU JE!!! Odmah mi je bilo lakse da prebolim teske rane od kojih i dan danas imam oziljke!

--------------------
KO RESKIRA - PROFITIRA, A KO NE - JOK!
+Quote Post

11 Strana V  1 2 3 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 korisnik(a) čita ovu temu (2 gost(iju) i 0 anonimnih korisnika)
0 članova:

Lagana Verzija Tačno vreme je:: 19th January 2018 - 06:43 PM

Svi postovi, grafike i slike na forumu vlasništvo su i odgovornost autora istih.
Sve ostalo spada pod vlasništvo Prijatelji WEB TEAM-a.